Gyertek el a névnapomra (1983)
A házszentelő, ahol elszabadulnak az indulatok
Van az a fajta film, ami úgy indul, mint egy laza társasági esemény, aztán észre se veszed, és már nyakig vagyunk egy szövevényes bűntényben, meg persze társadalomkritikában. A Gyertek el a névnapomra pont ilyen, és épp ettől olyan ütős.
A sztori Karinthy Ferenc Házszentelő című drámájára épül, és az 1970-es évek Magyarországán játszódik, de ne ijedj meg, ez nem egy poros történelemóra. Inkább egy feszültséggel teli, de stílusos időutazás egy olyan világba, ahol a hatalom, a hallgatás és a „mindent a szőnyeg alá” attitűd a mindennapok része.
A filmet Fábri Zoltán rendezte, és igazi nagyágyúkkal dolgozott együtt: olyan legendás színészek tűnnek fel a filmben, mint Haumann Péter, Kállai Ferenc, Piros Ildikó, Bujtor István, Inke László, Mádi Szabó Gábor és még sokan mások.
Figyelem, spoilerek jönnek!
🎈 Minden egy névnapi bulival kezdődik…
A helyszín egy menő luxusvilla, az apropó: László-napi névnapi ünneplés. A kisvárosi elit – befolyásos vezetők – gyűlnek össze, hogy egyenek, igyanak, és egymás hátát veregessék. Mindenki elegáns, minden kifelé makulátlan, a kulisszák mögött viszont már erjed valami.
A hangulatot Andrea, az egyik kulcsfigura (Bíró, a Vasmű igazgatója) lánya borítja fel, amikor megjelenik a barátjával, és bejelenti: elköltözik otthonról. Az apja kiborul, elszabadulnak az indulatok, majd egy vadászfegyver is… és a barátot lelövik. A jelenlévők gyorsan összezárnak: ez csak baleset volt. Ugye?
🕵️♀️ Itt jön képbe Péteri Luca – a helyi újságíró, aki tényleg komolyan veszi az igazságot
A hivatalos verzió senkinek nem tűnik gyanúsnak, kivéve Péteri Lucának, a helyi újság vagány riporterének. Luca nem az a típus, aki elengedi a dolgokat, ha valami nem kerek. Nyomozni kezd, kérdez, kutakodik, miközben egyre több akadály gördül elé: elhallgattatás, fenyegetések, sőt, életveszélyes helyzetek.
A történet innentől egyre sötétebb lesz, de nem válik nyomasztóvá, inkább izgalmasan húz be a kulisszák mögé, ahol kiderül, hogyan működik a hatalom, hogyan mossa kezeit a rendszer, és hogyan lehet az igazságot – ha nem is eltüntetni, de – jó mélyre elásni.
💥 Mi a film mondanivalója?
A Gyertek el a névnapomra sokkal több, mint egy bűnügyi dráma. Egy korszakról szól – a '70-es évek Magyarországáról –, amikor a hatalom minden szinten összezárt, és a legnagyobb bűn az volt, ha valaki nem volt hajlandó hallgatni.
De Péteri Luca más, mint a hatalom érdekében cselekvők, karaktere pedig pont ezért annyira szerethető: nem hősnek született, de mégis azzá válik, mert nem hajlandó félrenézni.
És hogy mi lesz a vége? Annyit elárulhatok: az igazság kiderül. Csak nem biztos, hogy úgy, ahogy szeretnénk.
✨ Miért nézd meg?
Mert izgalmas, de nem túl nehéz, kiváló magyar bűnügyi film.
Mert egy múltbéli sztori segítségével jobban megértheted a jelenünket is.
Mert jó karakterek vannak benne, főleg Luca, akinek szívesen követnénk több ügyét is.
Mert emlékeztet arra, hogy az igazság néha ott kezdődik, amikor valaki nemet mond a hallgatásra.
Szóval ha legközelebb valaki meghív egy névnapi bulira… lehet, hogy nem árt körülnézni, van-e töltött fegyver a házban. 😅
Ha tetszett ez a kis elemzés, és érdekelnek még hasonló filmek, ahol a sztori mögött ott lapul egy kis társadalmi csípés is, dobj egy kommentet vagy ajánlj valamit – hátha a következő bejegyzés épp róla szól majd. 🎬💬
Ha szeretnéd megnézni a film előzetesét, itt a trailer:
Gyertek el a névnapomra – Trailer
További információkat és kritikákat pedig a Port.hu-n találhatsz:
Gyertek el a névnapomra a Port.hu-n
Kép: mafab.hu