Kék Pelikan (2023)
Indigóval a szabadság felé
Nemrég néztem meg Csáki László animációs filmjét, a Kék Pelikant, és egyszerűen muszáj róla írnom pár sort, mert ritkán látni ilyen kreatív és őszinte darabot a magyar filmgyártásból.
A sztori a ’90-es évek Magyarországán játszódik, amikor hirtelen megnyíltak a határok, és mindenki utazni akart – na persze, nem mindig legálisan. Három haver rájön, hogyan lehet kijátszani a rendszert: vonatjegyeket hamisítanak indigóval, és belevetik magukat a szabad világba, egy adag bátorsággal és sok szerencsével.
A történet alapját valódi interjúk adják, amelyeket a készítők hosszú éveken keresztül rögzítettek. Amit látunk, az nemcsak jó sztori – hanem egy letűnt korszak dokumentuma is.
A film animációs, de időnként élőszereplős jelenetek is színesítik – például amikor régi pénzeket mutatnak, vagy bevágnak egy-egy korabeli archív részletet. Ez a váltakozás nagyon jól működik, élővé teszi a rajzfilmes világot is.
Ami különösen megfogott, az a ’90-es évek hangulata: a zenék, a használati tárgyak, a helyszínek – mind olyan, mintha egy régi családi VHS-t néznél, csak ez rajzfilm.
És a legjobb rész: a film végén azt is megtudjuk, hogy mi lett a szereplőkkel a történet után. Ez igazán emberközelivé teszi az egészet.
👍 Összegzés
Ha érdekel a korszak, vagy csak szeretsz jó magyar filmeket nézni, nagyon ajánlom a Kék Pelikánt.
Nálam ez simán 10/10.
🎬 Hol lehet megnézni?
A Kék Pelikán jelenleg elérhető több streaming platformon (pl. HBO Max vagy Cinego – érdemes rákeresni az aktuális elérhetőségre).
🔗 Előzetes megtekintése a YouTube-on
🔗 További infó a filmről a PORT.hu-n